SVET MINERÁLOV 4.5.-29.8.2021

Výstava, prevzatá zo Západoslovenského múzea v Trnave, prezentuje rozsiahlu mineralogickú zbierku múzea. Minerál má, na rozdiel od horniny, rovnaké chemické zloženie a fyzikálne vlastnosti vo všetkých svojich častiach. Vytvára kryštály. Prvé minerály sa na Zemi objavili asi pred 4,5 miliardami rokov, kedy sa vytvorila pevná zemská kôra. Tá je zložená z hornín, ktoré obsahujú minerály.

S kameňmi sa človek stretával po celú dobu svojho vývoja. Prvé suroviny získaval povrchovým zberom, neskôr ich začal vyhľadávať a ťažiť pod povrchom. Výstava ponúka pohľad na rudy rôznych kovov i kovy, ktoré sa v prírode vyskytujú rýdze, napr. zlato či striebro. Najatraktívnejšie minerály sa označujú ako drahé kamene. Vynikajú svojou farbou, leskom, tvrdosťou a vzácnosťou. Návštevníci výstavy majú možnosť potešiť sa pohľadom na ametyst, rubín, zafír, smaragd, diamant a ďalšie skvosty neživej prírody.

Slovensko je vďaka pestrej geologickej stavbe bohaté na rozmanité minerály, no zbierka Západoslovenského múzea v Trnave obsahuje okrem nich i hodnot­né vzorky minerálov z celého sveta, z ktorých časť predsta­vujeme na tejto výstave. Celkovo tu možno obdivovať 140 exponátov.

Vystavené exponáty vhodne dopĺňajú farebné fotografie, ktoré zobrazujú niekoľkonásobne zväčšené kryštály minerálov. Na detailoch tak ešte viac vynikne krása týchto neživých prírodnín.

Výstava je otvorená od 4. mája do 29. augusta v pracovné dni, okrem pondelka, v čase od 8:00 do 16:00 hod. a cez víkendy od 13:00 do 18:00 hod.

Mgr. Branislav Varga, kurátor výstavy