Otvorené: Ut. - Pia. 8:00 - 15:30 | Sob. - Ned. 13:00 - 18:00

Minerály sveta

27. 03. - 12. 05. 2019

Výstava, prevzatá zo Západoslovenského múzea v Trnave, prezentuje rozsiahlu mineralogickú zbierku múzea. Minerál má na rozdiel od horniny rovnaké chemické zloženie a fyzikálne vlastnosti vo všetkých svojich častiach. Vytvára kryštály. Prvé minerály sa na Zemi objavili asi pred 4,5 miliardami rokov, kedy sa vytvorila pevná zemská kôra. Tá je zložená z hornín, ktoré obsahujú minerály.

S kameňmi sa človek stretával po celú dobu svojho vývoja. Prvé suroviny získaval povrchovým zberom, neskôr ich začal vyhľadávať a ťažiť pod povrchom. Najatraktívnejšie minerály sa označujú ako drahé kamene. Vynikajú svojou farbou, leskom, tvrdosťou a vzácnosťou. Návštevníci výstavy majú možnosť potešiť sa pohľadom aj na niektoré z nich.

Slovensko je vďaka pestrej geologickej stavbe bohaté na rozmanité minerály, no zbierka Západoslovenského múzea v Trnave obsahuje okrem nich i hodnot­né vzorky minerálov z celého sveta, z ktorých časť predsta­vujeme na tejto výstave. Celkovo tu možno obdivovať viac ako 90 vzoriek.

Vystavené exponáty vhodne dopĺňajú farebné fotografie, ktoré zobrazujú niekoľkonásobne zväčšené kryštály minerálov. Na detailoch tak ešte viac vynikne krása týchto neživých prírodnín.

Výstava je otvorená od 27. marca do 12. mája v pracovné dni, okrem pondelka, v čase od 8:00 do 16:00 hod. a cez víkendy od 13:00 do 18:00 hod.

Mgr. Branislav Varga – kurátor výstavy