Otvorené: Ut. - Pia. 8:00 - 15:30 | Sob. - Ned. 13:00 - 18:00

Za motýľmi Hlohovecka

11.11. 2017 - 14.01. 2018

Plagát Motýle

Oznam : Výstava je predĺžená do 14. januára 2018.

Za motýľmi Hlohovecka

Motýle sú vo všeobecnosti považované za krásne stvorenia. Človeka to láka obzrieť si ich zblízka.  Rôznofarebné mikroskopické šupinky, ktorých mozaika na krídlach motýľov vytvára tú fascinujúcu krásu, sa však už pri najmenšom dotyku zvedavca zotrú a je po kráse. V ostatných rokoch navyše motýle z našej prírody rýchlo ubúdajú a ak si ich chceme obzrieť, treba poznať miesta, na ktorých ešte žijú.

Napriek tomu, že letná sezóna už skončila, aktuálne sa ešte možno za motýľmi vydať na miesto, kde ich je zaručene neúrekom – do Vlastivedného múzea v Hlohovci. Od 10. novembra do 10. decembra sa v hlavnej budove múzea ( budova františkánskeho kláštora) návštevníkom predstavia motýle domáceho regiónu. V hlohovskom múzeu už od jeho vzniku v r. 1959 pôsobili prírodovedci, ktorí dobre vedeli, kam za motýľmi, ako sa k nim priblížiť i ako ich chytiť, aby sa zachovali v plnej kráse. Vďaka ich práci sa múzeum pýši zbierkou, ktorú tvorí vyše 28 tisíc exemplárov tohto krehkého hmyzu.

Z viac ako 600 druhov, zaznamenaných v okrese Hlohovec,  prezentuje aktuálna výstava 315, ktorých výskyt bol potvrdený v súčasnosti (počas ostatných 12 rokov). Na návštevníkov čakajú  elegantné vidlochvosty, pestrofarebné babôčky i dúhovci , ktorí menia farbu v závislosti od toho, pod akým uhlom sa na nich dívame. Možno tu vidieť legendárneho smrtihlava,  najväčšieho motýľa Európy – okáňa hruškového i  jedovaté vretienky!

Popri bežných sú súčasťou prehliadky aj veľmi vzácne a ohrozené druhy. Osem z nich spadá pod zákonnú ochranu. Pre Hlohovecko je typický pestroň vlkovcový, no najvzácnejším je hnedáčik osikový. V ostatnom období vedecké výskumy zaznamenali v našej prírode veľmi závažné nepriaznivé zmeny – rýchle vymieranie hmyzu, vrátane motýľov. Týka sa to aj Hlohovecka, dvadsať druhov, ktoré možno vidieť v závere výstavy, už v okolí Hlohovca nenájdeme. Zachovali sa len v zbierke múzea, pretože v prírode vyhynuli, resp. sú dlhodobo nezvestné. Výstava v závere odpovedá aj na otázku, prečo motýle vymierajú.

Okrem trojrozmerných exponátov, z ktorých podstatná väčšina bola získaná priamo v okolí Hlohovca, život motýľov približujú aj autentické fotografie. Prijmite teda pozvanie a vydajte sa za motýľmi Hlohovecka bez toho, aby ste museli zdolávať kilometre poľných a lesných ciest, predierať sa tŕnistými kríkmi a znášať úmorné letné horúčavy či iné nástrahy počasia.

Výstava je otvorená v pracovné dni, okrem pondelka, v čase od 8:00 do 16:00 hod. a cez víkendy od 13:00 do 18:00 hod.

Mgr. Branislav Varga,

autor a kurátor výstavy

5_babôčka pávooká_vyrez

babôčka pávooká

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

DSC_0092

??????????????????????????????????????????????????????????

P6030019_uprava P6080030 P7290112 P7290175