Od jesene do jari… (20.10. – 31.12.2022)

Vážení návštevníci,

Trnavský samosprávny kraj, Vlastivedné múzeum v Hlohovci a Peter Chmela vás pozývajú na výstavu šúpoľových figúrok Antónie Dvorščíkovej v liturgickom kalendári a tradičných činnostiach dedinčanov pod názvom Od jesene do jari…

Už po druhý krát sa v rámci výstav stretávame s tvorbou Antónie Dvorščíkovej. Niektoré z jej ručne vyrobených šúpoľových bábik ste mohli vzhliadnuť u nás v múzeu na výstave Zvečnené šúpolím v roku 2018.

A ako už samotný názov napovedá, na výstave máme prostredníctvom šúpoľových figúrok Antónie Dvorščíkovej zachytené rôzne remeslá a činnosti, ktoré sa zvykli robiť počas jednotlivých ročných období, v našom prípade od jesene do jari, na dedine v minulosti. Z pôvodných remesiel uvidíte napríklad košíkára, hrnčiara, kováča, pltníka, poľovníka, medzi činnosťami nájdete výrobu domáceho masla, šliapanie kapusty, degustáciu vína, páranie peria i slávenie fašiangov. Z liturgického kalendára máme vďaka Antónii Dvorščíkovej detailne spracovanú i Krížovu cestu so 14-timi zastaveniami a Poslednou večerou. Do detailov je vypracovaná i kópia kostola v Praznove so šúpoľovými figúrkami v jeho vnútri i mimo neho.

Biografia

Šúpoliarka Antónia Dvorščíková sa tomuto ľudovému remeslu venuje od roku 1971, absolvovala kurz v Pustých Úľanoch, okres Galanta a odbornú kvalifikáciu získala v ľudovoumeleckom výrobnom družstve Detva v Bratislave, kde pracovala ako umelecký spracovateľ prírodných materiálov. Jej ručne robené šúpoľové figúrky prezentujú remeslá našich starých rodičov, ktoré pripomínajú práce počas celého roka doma aj na poli. Významný segment jej tvorby tvoria i sakrálne motívy.
Na zhotovenie šúpoľovej figúrky používa suché listy kukuričného klasu – šúpolie, nite, lepidlá, drevo, drôt, textil a polystyrénové guľky.
Svoje šúpoľové bábiky prezentovala na výstavách v Kysuckom múzeu v Čadci, Považskej Bystrici, Ilave, Rajci, Hornej Marikovej, Bohuniciach, Lednici, Streženiciach, Považskej Teplej, Dulove, Prazno-ve, Mikušovciach i na Mojtíne. Zúčastnila sa aj výstavy EXPOTOUR v Bratislave a v Srbsku.
Stála expozícia pozostávajúca z jej prác sa nachádza v Centre voľného času v Púchove. Výstava jej prác je aj vo Francúzsku a časť výrobkov vystavujú i v Španielsku, kde na žiadosť vystavovateľov vytvorila rímskych vojakov a španielskych obchodníkov a muzikantov.
V súčasnosti pôsobí Antónia Dvorščíková ako lektorka kurzov a tvorivých dielní v okolí svojho bydliska.