Otvorené: Ut. - Pia. 8:00 - 15:30 | Sob. - Ned. 13:00 - 18:00

Exotický hmyz trópov

09. 03. - 09. 04. 2017

Hmyz vyvoláva u väčšiny ľudí nepríjemné pocity. Ale ak by sme sa naň pozreli bez predpojatosti a zblízka, možno by sme zistili, že je zaujímavý, ba dokonca pekný. Obzvlášť to platí pre hmyz trópov, ktorý vyniká nesmiernou rozmanitosťou druhov, tvarov i farieb a často aj rozmermi, ktoré vzbudzujú údiv.

O tom, aké interesantné a krásne môžu tieto šesťnohé tvory byť, sa teraz možno presvedčiť v našom múzeu (v budove františkánskeho kláštora). Od 9. marca do 9. apríla sa tu prezentuje rozsiahla súkromná zbierka pána Michala Zachara z Prievidze. Zbieraniu hmyzu sa venuje od detstva a táto záľuba ho zaviedla až do ďalekých končín Afriky, Južnej Ameriky a Ázie. S tým, čo sa mu na týchto expedíciách podarilo zozbierať, má za sebou už desiatky výstav. Niekoľko krát už zavítal i do Hlohovca, posledný raz v r. 2010. Odvtedy však absolvoval ďalšie výpravy do trópov, naposledy na ostrov Borneo, takže jeho zbierka sa poriadne rozrástla a návštevníci výstavy sa majú na čo tešiť.

V múzeu  na nich čaká viac ako tisíc exemplárov všakovakých „potvoriek“ – od motýľov, cez chrobáky, cikády, modlivky, až po menej známe pakobylky. Okrem pestrofarebných denných motýľov dych vyrážajú obrovské nočné druhy – viac ako 20 cm veľký okáň vŕbový z Malajzie či mora brazílska. Medzi stovkami rozmanitých chrobákov zaujmú bizarnými tvarmi roháče a nosorožteky, veľkosťou zase takmer 20 cm dlhý fuzáč obrovský z Amazónie. Africké chrobáky reprezentuje najťažší chrobák sveta, goliáš kráľovský. Najkrajšími chrobákmi sveta sú zasa krasone a zlatone. Pri určitom lome svetla hrajú rôznofarebným kovovým leskom, takže domorodci v tropických oblastiach si z nich v minulosti vyrábali šperky! Prehliadku napokon dopĺňa aj ukážka iných fascinujúcich bezstavovcov, s ktorými sa autor výstavy v trópoch stretol. Ide o jedovaté škorpióny, veľké pavúky vtáčkare (tzv. tarantuly) či mnohonôžky, hrubé ako palec.

Ak vo Vás predošlé riadky vzbudili zvedavosť alebo Vás dokonca inšpirovali objaviť krásu hmyzu, ste srdečne pozvaní na našu výstavu. Otvorená je v pracovné dni, okrem pondelka, v čase od 8:00 do 16:00 hod. a cez víkendy od 13:00 do 18:00 hod.

Mgr. Branislav Varga,

kurátor výstavy

Záznam Hlohoveckej televízie z výstavy k vzhliadnutiu na:

http://www.hcregion.sk/hcregion.php?docid=159&adr=201703_12_exoticky_hmyz_tropov

 

bystruška krasoň 1 krasoň 2 menivec 1 menivec 2 nosorožtek 1 vidlochvost 1 vidlochvost 2 vidlochvost 3 zlatoň 1 zlatoň 2

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

plagat_exoticky_hmyz