Otvorené: Ut. - Pia. 8:00 - 15:30 | Sob. - Ned. 13:00 - 18:00

EX LIBRIS HLOHOVEC 19. ročník – 7. 10. – 5. 11. 2023

Trnavský samosprávny kraj, mesto Hlohovec, ELAP, Vlastivedné múzeum v Hlohovci, Slovenská komisia pre UNESCO, Nadácia Jána Korca, Základná škola na Koperníkovej ulici, Stredná odborná škola na Nerudovej ulici, Centrum voľného času Dúha, Jednota dôchodcov na Slovensku vás srdečne pozývajú na prehliadku výstavy víťazných prác 19. ročníka EX LIBRIS HLOHOVEC – Lesy, hory, výšiny okolo nás.

V dňoch 5. až 7. októbra 2023 sa pod záštitou Slovenskej komisie pre UNESCO uskutoční v Hlohovci vyvrcholenie 19. ročníka medzinárodnej výtvarnej súťaže v tvorbe knižnej značky pre deti od 6 do 15 rokov EX LIBRIS HLOHOVEC na tému „Lesy, hory, výšiny okolo nás“. V 19. ročníku zaslalo do súťaže 1 604 súťažných prác 1 457 detí z Bieloruska, Bulharska, Českej republiky, Estónska, Litvy, Indie, Maďarska, Poľska, Ruska, Slovinska, Srbska, Taiwanu, Turecka, Ukrajiny a Slovenska. Téma ročníka deti inšpirovala k tomu, aby nám vo svojich umeleckých dielkach prezradili veľa o svojich krajinách, mestách, dedinkách, ale aj o tom, aké „výšiny“ chcú vo svojom živote dosiahnuť, aké sú ich ciele. Práce týchto talentovaných detí sú ozdobené fantáziou. Hríby majú oči, hory tvar kvetov, lesy rastú z klobúka, stromy chodia na bosých detských nohách. Horskí záchranári, horolezci na lane, pastieri oviec ale i umelecké maskérky sú spodobené spôsobom, ktorý vypovedá o talente detí, o tom akých majú skvelých učiteľoch. Čaro detskej predstavitosti nepozná hranice a pre porotu bolo veľkou radosťou vstúpiť aspoň na chvíľu do tohto nezameniteľného magického sveta detskej imaginácie a tvorivosti a zároveň ťažké, lebo museli rozhodnúť o víťazoch. Porota napokon udelila v 19. ročníku súťaže 75 ocenení deťom a jedno ocenenie pedagógovi. A kto získal tieto ocenenia? To sa dozviete na slávnostnom vyhlásení výsledkov súťaže, ktoré sa bude konať 6. októbra 2023 o 14.00 hod. v Kine Úsmev v Hlohovci. Po udelení cien otvoríme o 15.30 hod. vo Výstavnej sieni Vlastivedného múzea na Rázusovej ulici v Hlohovci výstavu víťazných prác EX LIBRIS HLOHOVEC – Lesy, hory, výšiny okolo nás. Očarení krásou detských prác sa presunieme na prehliadku sprievodných výstav, ktoré sľubujú tiež veľké umelecké zážitky. Výstava Grafické mosty predstavuje tvorbu jednej medzinárodnej umeleckej rodiny – Juliana Jordanova (Bulharsko) a Anny Tichonovej (Bielorusko). Ich umelecký príbeh o rôznych kultúrach a spoločnej láske ku grafike. Celkom iná je druhá sprievodná výstava Anima artificialis mladej vizuálnej umelkyne a filmovej animátorky Kris Saganovej. Je to prehliadka interaktívnych obrazov s pridanou digitálnou vrstvou AR (rozšírenej reality), vďaka ktorej sa nehybné symboly a farby menia na pohyblivé príbehy, ktoré potešia návštevníkov všetkých vekových kategórií.

Medzinárodná súťaž EXLIBRIS HLOHOVEC by sa nedala uskutočniť bez podpory finančnej, materiálnej ale i morálnej mnohých organizácií a jednotlivcov. Za podporu a záštitu ďakujeme Slovenskej komisii pre UNESCO, hlavným sponzorom Trnavskému samosprávnemu kraju a Mestu Hlohovec a Nadácii Jána Korca. Za spoluprácu a podporu ďakujeme Vlastivednému múzeu, Základnej škole na Koperníkovej ulici, Strednej odbornej škole na Nerudovej ulici, Centru voľného času Dúha, Jednote dôchodcov na Slovensku. Za podporu ďakujeme aj Slovenskému literárnemu centru, Medzinárodnému domu umenia pre deti BIBIANA, Združeniu výtvarných umelcov moravsko-slovenského pomedzia, Acom Drgoň, Hotelu Jeleň, Pavlovi Tuturovi – Penzión Jašter, Ervínovi Sojákovi Hlohovec. Milí priatelia výtvarného umenia a detskej tvorivosti, srdečne vás všetkých pozývame do Hlohovca na túto výnimočnú medzinárodnú udalosť.

Helena Pekarovičová, o.z. EX LIBRIS AD PERSONAM HLOHOVEC