Otvorené: Ut. - Pia. 8:00 - 15:30 | Sob. - Ned. 13:00 - 18:00

Čo sa skrýva v tme (9.6.-10.7. 2022) výstava predĺžená do 21. 8. 2022

Ľudia sa podvedome boja živočíchov, ktoré sú aktívne v noci. Napríklad, ak za svetlom do bytu priletí neškodný nočný motýľ, človek znervóznie a začne sa oháňať. Ak ide o veľkého lišaja, slabšie povahy chytá aj panika. Dokonca sa iracionálny strach preniesol aj do nášho jazyka, zlý sen voláme “nočná mora“. Pod ľudovým názvom „mory“ sa v skutočnosti okrem samotných môr skrývajú aj piadivky, lišaje, okáne, spriadače, mole a mnohé iné.

O tom, aké rozmanité motýle sa u nás skrývajú v tme, sa možno presvedčiť vo Výstavnej sieni Vlastivedného múzea v Hlohovci na Rázusovej ulici č. 6 (Robotnícky dom). Od 9. júna do 10. júla 2022 sa tu prezentuje rozsiahla zbierka nočných motýľov Slovenska, ktoré počas 46 rokov zozbieral popredný slovenský zberateľ a chovateľ motýľov Ladislav Miško z Nových Zámkov. V roku 2020 ponúkol svoju zbierku nášmu múzeu, ktoré však nedisponovalo dostatočnými prostriedkami na jej zakúpenie. Muselo vypracovať projekt pod názvom „Akvizícia lepidopterologickej zbierky Ladislav Miška“, s ktorým sa uchádzalo o finančnú podporu. Naša snaha bola úspešná a zbierku sme v decembri 2021 zakúpili, pričom s počtom 13 304 kusov zbierkových predmetov ide o najväčšiu akvizíciu v 63 – ročnej histórii múzea!  Akvizíciu zbierky Ladislava Miška podporil z verejných zdrojov Fond na podporu umenia https://www.fpu.sk/sk/ . Približne zvyšnú štvrtinu prostriedkov poskytol Trnavský samosprávny kraj. Len vďaka tomu bolo možné finančne náročnú kúpu zrealizovať.

Na návštevníkov výstavy čaká viac ako 1200 rôznych druhov motýľov, ktoré žijú na Slovensku. Viaceré sú vzácne, preto časť exponátov pochádza zo zahraničia, kde ešte žijú tieto druhy hojnejšie ako u nás. Nájdeme tu tak motýle zbierané v 27 krajinách Európy, či dokonca v Iráne, Sýrii a krajinách strednej Ázie.

Mory sú zvyčajne nenápadne sfarbené, návštevníci sa však presvedčia, že niektoré jedovaté druhy svojím pestrým sfarbením zatienia denné motýle. Iné zasa odstrašujú nepriateľov nápadnou kresbou, ako napríklad najväčší motýľ Európy – okáň hruškový či legendárny lišaj smrtihlav, ktorý bol v minulosti považovaný za posla smrti.

Nenechajte si ujsť príležitosť a príďte si pozrieť na vlastné oči nesmiernu rozmanitosť našej prírody, ktorá sa už vinou človeka stráca. Výstava je otvorená v pracovné dni, okrem pondelka, v čase od 8:00 do 16:00 hod. a v sobotu od 13:00 do 18:00 hod.

Mgr. Branislav Varga, kurátor výstavy