Festival environmentálneho filmu 2019
V dňoch 27. 3. – 12. 5. 2019 prebieha v hlavnej budove Vlastivedného múzea v Hlohovci na Františkánskom námestí č. 1 už 17. ročník Festivalu environmentálneho filmu. Múzeum ho pripravilo v spolupráci so Slovenskou agentúrou životného prostredia.
V rámci festivalu si možno pozrieť filmy, televízne programy a videoprogramy s tematikou ochrany prírody a životného prostredia. Zapožičané sú z videotéky Slovenskej agentúry životného prostredia a pochádzajú z kolekcie Medzinárodného festivalu filmov o životnom prostredí ENVIROFILM, ktorý sa už od roku 1995 koná každoročne v máji v Banskej Bystrici. Patrí medzi svetové špičky podujatí propagujúcich ochranu a tvorbu životného prostredia. Dosiaľ sa na ňom prezentovalo už viac ako 2500 diel z desiatok krajín celého sveta. Ponuka aktuálnej hlohovskej prehliadky je skutočne pestrá. Tvorí ju 27 vybraných titulov z rôznych oblastí: ochrana vtáctva, chránené územia, zoológia, botanika, globálne ekologické problémy, voda, ekosystémy, mokrade či lesy. Pamätali sme aj na najmenších divákov a do prehliadky sme zaradili i animované filmy a milé príbehy zo života zvieratiek.
Naším cieľom je rozširovať poznanie ľudí v oblasti ochrany životného prostredia a zvyšovať ich aktivitu pri riešení tejto problematiky, ako aj napomáhať výchove k starostlivosti o prírodu a životné prostredie. V tomto zmysle je prehliadka filmov určená predovšetkým pre žiakov a študentov našich škôl. Tomu je prispôsobená aj organizácia premietania. Organizované skupiny žiakov alebo študentov z kapacitných dôvodov vopred telefonicky nahlasujú záujem o prehliadku filmov.
Ponúkané tituly si môže pozrieť aj široká verejnosť, no len vo voľných termínoch, teda s väčšou pravdepodobnosťou v čase mimo vyučovania – v pracovných dňoch (okrem pondelka) do 1600hod., v sobotu a v nedeľu v čase 1300 – 1800 hod.. Premietanie nie je podmienené minimálnym počtom divákov. Aby bolo zaručené, že premietacia sála bude pre záujemcu voľná, je vhodné záujem o film vopred telefonicky nahlásiť na tel. č. 0944 480 851.
Mgr. Branislav Varga
Vlastivedné múzeum v Hlohovci
- RYBÁRIK – SPÚTANÝ S RIEKOU – slov. 28 min.
Rybárik riečny vďaka svojmu atraktívnemu vzhľadu je známy širokej verejnosti. No niektoré jeho životné prejavy sú aj pre biológov stále plné záhad. Nahliadnuť do prostredia, kde rybárik žije, loví, prežíva milostné hry, vychováva potomstvo, bolo zámerom tohto filmu.
- NÁVRAT DÁŽĎOVNÍKOV – slov. 30 min.
Odborníci už niekoľko rokov upozorňujú na problematiku zatepľovania v súvislosti s likvidáciou hniezdisk vtákov a úkrytov pre netopiere. Najviac takto ohrozeným druhom je dážďovník. V budovách hniezdi takmer celá populácia. Na viacerých sídliskách už zanikli ich kolónie. Pri pokračujúcom bezohľadnom trende hrozí rapídny pokles, až ich vymiznutie. Cieľom filmu je ponúknuť alternatívne riešenia, ktoré nie sú finančne a technicky náročné. Spolupráca medzi ochranármi a stavebníkmi už priniesla pozitívne výsledky.
- SOKOL RÁROH, KLENOT NAŠICH NÍŽIN – slov. 25 min.
Sokoly rárohy patria medzi kriticky ohrozené druhy. Po roku 1990 bolo na Slovensku evidovaných posledných 5 párov týchto vzácnych sokolov. Film zachytáva zanietených ochranárov nielen pri strážení posledných hniezd, ale aj ich úsilie pri vytváraní nových hniezdnych príležitostí a revitalizácii pôvodných biotopov. Vďaka nim sa populácia zachovala a v súčasnosti je u nás evidovaných 40 párov.
- VLÁDCOVIA BLANKYTNÉHO NEBA – slov. 27 min.
Človek oddávna závidel ich slobodný let po blankytnom nebi a túžil zamávať rukami a vzlietnuť. Takto je motivovaný prírodopisný dokument o živote vtákov, ktoré žijú nielen v bezprostrednej blízkosti človeka, ale vo voľnej prírode, kde vtáky obsadili všetky prírodné biotopy. Časť relácie je venovaná ornitológii, kde odborník Dušan Karaska charakterizuje túto činnosť v oblasti Oravy.
- NEVINNÉ DRAVCE – slov. 27 min.
Táto relácia voľne nadväzuje na reláciu Vládcovia blankytného neba. V tomto prípade však ide o charakteristické znaky našich dravcov. Okrem hlavných biologických znakov sa dozviete o zaujímavostiach z ich života, o ich ochrane, o práci ornitológov. Hovorí opäť Dušan Karaska, ktorý sa zameriava najmä na ochranu orla kráľovského na Orave. Vo filme sú aj ukážky práce sokoliarov.
- VTÁČIA KRIMINALITA – slov. 26 min.
Film opisuje problematiku nelegálnych aktivít páchaných človekom na vtáctve (vykrádanie hniezd, ničenie hniezd, nelegálne zástrely). Približuje a pomenúva divákovi tento vážny environmentálny problém prostredníctvom výpovedí odborníkov zo štátnych a mimovládnych organizácií a tiež prostredníctvom zdokumentovaných prípadov vtáčej kriminality.
- NESPÚTANÉ NAIROBI – LEOPARDY V ZÁHRADÁCH – slov. titulky 50 min.
V hlavnom neste Kene Nairobi sa spájajú protiklady. Táto metropola s 3 miliónmi obyvateľov patrí medzi najmodernejšie mestá na africkom kontinente. Zároveň, prakticky na prahu Nairobi, začína Nairobský národný park, kde sa stále darí starej Afrike so všetkými jej podivnými a pestrými živočíchmi. Toto je hranica, kde sa stretáva divá príroda s ľudskou civilizáciou. Hneď za hranicami mesta jednoduchý drôtený plot označuje hranicu parku, kde sa trávou zakrádajú levy, hyeny, žirafy a nosorožce. Zdá sa to byť nebezpečné a niekedy aj je. Zvieratá blúdia a dostávajú sa hlboko do mesta. Leopardy sa zakrádajú cez parky a záhrady, krokodíly a hrochy sa váľajú v mestskej čistiarni odpadových vôd, bociany marabu hniezdia v centre mesta a opičie hordy terorizujú chodcov v parkoch. Film ukazuje, ako ľudia a divé zvieratá, bok po boku a niekedy tvárou v tvár, žijú vedľa seba vo veľkom meste.
- NIE JE UŽ NESKORO – slov. 4 min.
Nie sme ekológovia, ani environmentalisti. Vieme, že svet nezmeníme jedným videom. Stačí nám, keď sa ľudia začnú rozprávať čoraz viac o aktuálnych problémoch. Aj to je pre nás výhra.
- KLIMATICKÁ CHYBA – slov. 17 min.
Nedávna štúdia NASA potvrdila, že za globálnym otepľovaním nestoja len skleníkové plyny, ale jeho príčinu treba hľadať inde – najmä v ľudskej činnosti, ktorou je pozmeňovanie pevniny. Napriek tomuto poznatku sú pevniny dlhodobo prehliadaným faktorom, ktorý zasahuje do celkového otepľovania planéty a negatívneho vývoja klimatickej zmeny. NASA všeobecne poukazuje na odlesňovanie či nové spôsoby obrábania pôdy. My na základe svojich pozorovaní a meraní ukazujeme konkrétne príčiny klimatickej zmeny, ale aj nápravné opatrenia. Obe sa nachádzajú pod našimi nohami, na zemi.
- JEDLO ZDARMA PRE VŠETKÝCH – český 26 min.
Parkovisko pred supermarketom, fronty nakupujúcich, preplnené nákupné vozíky. Bežný víkendový nákup jedla na týždeň. To všetko sa nedá predsa zjesť! Mnoho kvalitných potravín končí v smetiaku. Ak sa nič nezmení, potravinový odpad sa do roku 2020 zvýši o 40 percent. Severná Amerika a Európa vyhodí ročne toľko ton jedla, že by z toho niekoľkonásobne nasýtili hladných ľudí na celom svete. Ulice Prahy, Holešovická stanica. Ľudia bez domova a ďalší chudobní čakajú na tégliky s polievkou od FOOD NOT BOMBS (JEDLO NAMIESTO BÔMB).
- NAJVÄČŠIE TALENTY PRÍRODY: UMENIE ZVÁDZANIA – slov. 50 min.
Život je plný magických momentov. Niektoré sú naozaj výnimočné. Zvodný pohľad, neodolateľný pohyb či sexy znamenie. V ríši živočíchov si každý druh hľadá svojho vyvoleného či vyvolenú podľa vlastného flirtovacieho kódu. Úspech je zaručený jedine vtedy, keď zvodca urobí všetko tak ako sa patrí a uplatní svoje umenie zvádzania. Niektoré tance a predstavenia sú skutočnou pastvou pre oči, a môžeme si ich plne vychutnať vďaka spomaleným záberom.
- NÁVRAT ZUBRA – slov. 26 min.
Európa bola kedysi nielen krajinou rozmanitých lesov a majestátnych stromov, ale aj majestátnych zvierat. Bežnými druhmi tu boli zubry, pratury, divé kone… Početné stáda pasúcich sa veľkých bylinožravcov tu nielen žili, ale krajinu zároveň významne formovali. Človek mnohé druhy postupne vytlačil, alebo dokonca úplne vyhubil… Zubor – najväčší európsky bylinožravec – unikol vyhynutiu len o vlások, prežil len v umelých chovoch a dnes sa po mnohých rokoch vracia aj do našej prírody späť…
- SUPER ZVIERATÁ – ŠKÔLKA V DIVOČINE – slov. 43 min.
Dirk Steffens aj v druhom pokračovaní Terra X: Super zvieratá prezentuje zaujímavo spracované cenné poznatky zo sveta zvierat. Pútavou formou nám približuje materskú starostlivosť v ríši divých zvierat. Predstaví sa nám lev, slon, krokodíl, tučniak, pštros, ľadový medveď, pakôň, delfín, kukučka, orol. Film je inšpirovaný hollywoodským hitom Noc v múzeu, Dirk znovu stretáva zvieracích obyvateľov múzea, ktorých pomocou špeciálnych efektov prebúdza k životu.
- ORCHIDEY SLOVENSKA – slov. 20 min.
Film zachytáva rod vstavačovitých rastlín na Slovensku. Žiadny druh, o ktorom sa vo filme hovorí, nie je z dôvodov ochrany prírody presne lokalizovaný.
- ZDRAVIE V BYLINKÁCH I. – slov. 22 min.
Film z oblasti zdravotnej výchovy o bohatstve Slovenska spočívajúcom v liečivých rastlinách, o ich zbere a vyużití pri prevencii a liečbe niektorých ochorení.
- ZDRAVIE V BYLINKÁCH II. – slov. 21 min. Videofilm o možnostiach využitia liečivých rastlín v prevencii a liečbe niektorých chorôb.
- ZDRAVIE V BYLINKÁCH III. – slov. 18 min. Využitie liečivých rastlín v prevencii a liečbe.
- RÍBEH JEDNÉHO PLATANU – slov. 19 min.
Storočný platan z bratislavského nábrežia rozpráva svoj smutný, skutočný príbeh… Emotívny film o nenávratne miznúcej zeleni v hlavnom meste Slovenska.
- OVCE – slov. 12 min.
Scenár sa zaoberá netradičnými, modernými a citlivými témami ako pedofília (pedofil – vlk láka na stretnutie deti – ovečky, časť Zatajovaný kamarát), rasistické prejavy na internete (časť Biele ovce), fotenie sa dievčat hore bez a následné zverejňovanie fotografií na internete (časť Bez kožušteka), navádzanie mládeže na nevhodné fotografie a videá na diskotéke (časť Netancuj s vlkom).
- STRAKOŠ VEĽKÝ – slov. titulky 6 min.
Strakoš veľký je animovaný film o nezvyčajných zvykoch strakoša veľkého, kukučky jarabej, škorca obyčajného a iných vtákov.
- MOKRADE SLOVENSKA – slov. 25 min. Dokumentárny film o 12 ramsarských lokalitách Slovenska
- ROK OCEÁNOV – slov. 13 min.
Dokument medzinárodnému roku oceánov OSN, mapujúci najkritickejšie problémy životného prostredia morí a oceánov.
- NAPOJME PRAMENE – český 24 min.
Dokument je inšpirovaný rovnomennou knihou profesora Vladimíra Ulehle, ktorý už v roku 1947 formuloval nebezpečenstvá, aké pre krajinu vyplývajú z neuvážených meliorácií a odvodňovania. Dnešná krajina nie je schopná vodu dostatočne zadržiavať a dochádza tak k obrovskému erozívnemu zmývaniu, k záplavám a na druhej strane k vysýchaniu celých regiónov.
- MLÁĎATÁ – slov. 7 x 13 min.
Seriál pre deti zo života mláďat vo voľnej prírode Slovenska.
- SYSLIA RODINKA – PRÍBEH SYSĽA PASIENKOVÉHO – slov. 10 min.
Milý dokumentárny film, určený hlavne najmenším divákom, zo života našeho chráneného hlodavca sysľa pasienkového z Detvianskej Huty.
- V LÚČNOM KRÁĽOVSTVE – slov. 27 min.
Alpínske lúky sú jediným pôvodným lúčnym ekosystémom. Vyskytujú sa len vo Vysokých a Nízkych Tatrách, v nadmorských výškach nad 1 800 m. Film predstavuje ekosystém počas celého vegetačného obdobia, od skorej jari do neskorej jesene, a priblíži život jeho obyvateľov – kamzíka vrchovského, svišťa vrchárskeho, zo spevavcov vrchárku červenkastú a murárika červenokrídleho. Lovný revír tu majú všetky veľké šelmy – medveď, vlk a rys. Film je akousi panorámou krás slovenskej prírody a zobrazuje presne to, čím by sme sa mali prezentovať v zahraničí. Autor Zdeno Vlach dokonale skĺbil poetickosť s odbornosťou. Komentár Mariana Geišberga bol dokonalou voľbou a aj vďaka nemu z filmu srší pohoda.
- PRALESY SLOVENSKA – slov. 27 min.
Dokumentárny film o prírodných lesoch, ktoré reprezentujú pre Slovensko charakteristický jedľovo bukový lesný vegetačný stupeň. Okrem portrétov Dobročského a Badínskeho pralesa film ponúka aj pohľad do blízkej Harmaneckej tisiny, ktorá je európskym unikátom a do neďalekého Kašivárskeho dubového pralesa. Tieto dva pralesy boli do výberu zaradené s cieľom zvýrazniť rozmanitosť a bohatstvo lesných spoločenstiev na extrémne malom území. Zámerom filmu je atraktívnou formou priblížiť slovenské pralesy.