Otvorené: Ut. - Pia. 8:00 - 15:30 | Sob. - Ned. 13:00 - 18:00

Festival environmentálneho filmu

04.04. - 09.05. 2018

Festival environmentálneho filmu 2016
V dňoch 4.4. – 9.5.2018 prebieha v hlavnej budove Vlastivedného múzea v Hlohovci na Františkánskom námestí č. 1 už 16. ročník Festivalu environmentálneho filmu. Múzeum ho pripravilo v spolupráci so Slovenskou agentúrou životného prostredia. Tradícia podujatia vznikla v roku 2003 v spolupráci s Krajským úradom životného prostredia, konkrétne s Mgr. Richardom Stolárikom.
V rámci festivalu si možno pozrieť filmy, televízne programy a videoprogramy s tematikou ochrany prírody a životného prostredia. Zapožičané sú z videotéky Slovenskej agentúry životného prostredia a pochádzajú z kolekcie Medzinárodného festivalu filmov o životnom prostredí ENVIROFILM, ktorý sa už od roku 1995 koná každoročne v máji v Banskej Bystrici. Jeho hlavným odborným a organizačným garantom je Ministerstvo životného prostredia SR. ENVIROFILM patrí medzi svetové špičky podujatí propagujúcich ochranu a tvorbu životného prostredia. Dosiaľ sa na ňom prezentovalo už viac ako 2500 diel z desiatok krajín celého sveta. Ponuku aktuálnej hlohovskej prehliadky tvorí 21 vybraných titulov z minulých ročníkov ENVIROFILM – u. V roku 2015 zaznamenal festival podstatnú zmenu – spojil sa so 42. ročníkom medzinárodného festivalu filmov o trvalo udržateľnom rozvoji EKOTOPFILM, ktorý sa každoročne koná v Bratislave. Vďaka podujatiu EKOTOPFILM TOUR sa stal celoročným projektom, ktorý prináša do 50 miest v rámci celej SR tie najlepšie súťažné filmy. Každé mesto má svoj vlastný program so vstupom pre širokú verejnosť. Je organizovaný v 1 až 2 dňových prehliadkach. Vo Vlastivednom múzeu v Hlohovci, nezávisle od EKOPTOPFILM TOUR, je prehliadka starších filmov k dispozícii až po dobu celého mesiaca!
Naším cieľom je rozširovať poznanie ľudí v oblasti ochrany životného prostredia a zvyšovať ich aktivitu pri riešení tejto problematiky, ako aj napomáhať výchove k starostlivosti o prírodu a životné prostredie. V tomto zmysle je prehliadka filmov určená predovšetkým pre žiakov a študentov našich škôl. Tomu je prispôsobená aj organizácia premietania. Organizované skupiny žiakov alebo študentov z kapacitných dôvodov vopred telefonicky nahlasujú záujem o prehliadku filmov. Ponúkané tituly si môže pozrieť aj široká verejnosť, no len vo voľných termínoch, teda s väčšou pravdepodobnosťou v čase mimo vyučovania – v pracovných dňoch (okrem pondelka) do 1600 hod., v sobotu a v nedeľu v čase 1300 – 1800 hod.. Premietanie nie je podmienené minimálnym počtom divákov. Aby bolo zaručené, že premietacia sála bude pre záujemcu voľná, je vhodné záujem o film vopred telefonicky nahlásiť na tel. č. 0944 480 851.
Mgr. Branislav Varga

1. VOLÁM SA EVA A JAROVECKÉ RAMENO SI NEDÁM – slov. 15 min.
Príbeh o nezmyselnej devastácii a záchrane Jaroveckého ramena je výpoveďou študentov Súkromnej strednej umeleckej školy animovanej tvorby. Dokumentárny film ,,Volám sa Eva a Jarovecké rameno si nedám’’ formou lyrického monológu apeluje na ľudské svedomie a potrebu ochrany prírody a jej spodných vôd – pitného zdroja nevyhnutného pre život nás všetkých.

2. MUSTANG – slov. 28 min.
Mustang, dlho utajované kráľovstvo na území Nepálu v bájnej zemi Lo je ako vklinené do Tibetu

3. MONTA – slov 12 min.
Dokumentárny film o človeku, ktorý nežije vo veľkom pohodlí, aj keď by mohol. Radšej robí všetko pre záchranu životného prostredia a tak aj našej planéty. Aj keď je to len minimum s porovnaním veľkosti Zeme, či dokonca vesmíru.

4. TATRANSKÉ DECÉNIUM – slov. 31 min.
Film o premenách lesného pásma Tatranského národného parku počas desiatich rokov od veľkej vetrovej kalamity z 19.11.2004.

5. PLAČ VEĽRÝB – slov. 26 min.
Veľryby sa stali symbolom nezmyselného ľudského plienenia prírody a príkladom bezohľadného zneužitia technického pokroku. Ich stavy neboli zdecimované kvôli tomu, aby sa ľudia nasýtili. Boli masovo zabíjané, aby sa z ich tiel vyrábali priemyselné oleje, krmivo pre domáce zvieratá či dokonca hnojivo. Niektoré populácie boli vyhubené úplne, z iných zostalo len pár desiatok kusov. V červenej knihe ohrozených živočíchov je zapísaných 21 druhov týchto cicavcov. Napriek všeobecnému zákazu lovu stále sú krajiny, ktoré pokračujú v ich zabíjaní. Ak dopustíme, že z oceánov zmizne spev veľrýb, potom zostane Zem iba miestom pre posledný plač. Plač ľudí.

6. NEVIDITEĽNÝ FOTOGRAF A VTÁKY – slov. 24 min.
Urobiť dobré zábery vtákov je ťažké. Urobiť dokonalé zábery vtákov, v situáciách, v ktorých ste ich nikdy predtým nevideli, je takmer nemožné. Profesionálna technika, skúsenosti a detailné vedomosti o vtákoch sú určite potrebné, ale na úspech to zďaleka nestačí. Fotografie Máté Benceho prezradia všetko o tajnom živote vtákov – ale neprezradia nič o tajomstve týchto brilantných fotografií. Ak chcete vedieť, prečo tento šialenec získal všetky ceny, ktoré si možno predstaviť, prečo je znovu a znovu oceňovaný prestížnou cenou BBC Wildlife Photographer of the Year, musíte sa ho na to spýtať. Presne to sme urobili, keď sme nakrúcali film Neviditeľný fotograf a vtáky. Hoci sme s ním na tomto projekte roky spolupracovali, nikdy sme neprestali obdivovať spôsob jeho života a práce v prírode. Poďte a zoznámte sa s Mátém Bencem a sledujte, ako sa stáva neviditeľným – aspoň pre vtákov.

7. CHRÁNENÉ VTÁČIE ÚZEMIA – slov 26 min.
Dokument o prírodných krásach Slovenska venovaný problematike európskych chránených území (Natura 2000). Ukážky z lokalít navrhovaných chránených vtáčích území Slovenska a zaujímavosti zo sveta ich ohrozenej flóry a fauny.

8. KRÁLI NA VÝSLNÍ – slov. 26 min.
Slovensko s jeho výnimočne zachovanými prírodnými hodnotami je ešte stále ostrovom života s biologickou rozmanitosťou, akú by ste zbytočne hľadali na západ od našich hraníc. Rozprávať by o tom mohli viacerí, ale najviac asi členovia Ochrany dravcov na Slovensku. Každoročne na jar upierajú svoje pohľady s nádejou na oblohu. A čoskoro aj nájdu to, čo hľadajú. Siluetu orla kráľovského (Aquila heliaca). Márne by ste ho hľadali nad horskými lesmi. Jeho domovom je otvorený priestor panónskej nížiny. Ten, kto v otvorenej krajine bez lesov pozoroval let orla kráľovského, nechtiac podľahne majestátnosti tohto vtáka. Jeho krása je zakliata nielen v jeho pohybe, ale aj v poznaní, ako hlboko mu človek zasiahol do osudu. Osud tohto vtáčieho druhu nikdy nebol kráľovský. V rámci projektu Ochrana orla kráľovského v slovenskej časti Karpát bol vytvorený film zachytávajúci problematiku ochrany tohto globálne ohrozeného druhu.

9. SENNÉ – VTÁČÍ RAJ – slov. 10min.
Dokument o význame , krásach a problémoch jednej z najvýznamnejších lokalít na ochranu vtáctva v strednej Európe, o NPR Senné – Rybníky pri Zemplínskej šírave. Ide o relikt pravekej ornitologickej lokality, zakódovanej v genetickej pamäti vyše 160 vtáčích druhov, ktoré ju pri severojužnej migrácii využívajú ako oddychovú a sčasti aj hniezdnu základňu. Lokalita priam kypí životom. Je to výsledok snaženia ornitológov, investorov a projektantov úpravy Východoslovenskej nížiny. Film je podnetom na podobné projekty. Ani Senné nie je totiž bez problémov. Najväčší predstavujú ľudia, ktorých priťahuje ľahká pytliacka korisť, daná nadmernou koncentráciou vtáctva a chovných rybníkov. Dokument s citlivou kamerou a réžiou L. Šidelského vzbudzuje dojem exkluzívnej krajiny v našich pomeroch a pre milovníkov prírody prináša optimizmus.

10. SVET POD MOROM – slov. 21 min.
Sicílske observatórium biodiverzity má za cieľ ochranu a monitoring chránených a ohrozených druhov na súši a v mori. Biodiverzita v mori okolo Sicílie predstavuje nevyčísliteľné prírodné, kultúrne, vedecké a ekonomické dedičstvo. Tiež zohráva dôležitú ekologickú úlohu v rámci celého Stredozemného mora.

11. TRPASLÍČIE MIMIKRY – slov. 29 min.
Zo všetkých morských živočíchov je najťažšie filmovať tie najmenšie. Kvôli ich malým rozmerom a neuveriteľnej schopnosti ukryť sa sú pre ľudské oko takmer neviditeľné. Ale pomocou špeciálnej kamerovej techniky a za pomoci skúsených „lovcov tvorov“ sa tieto morské živočíchy dostanú napokon na obrazovku. Podvodný kameraman a rozprávač Attila Dávid Molnár nás vovedie do prekvapujúceho skrytého sveta morských trpaslíkov. Oblečený v neopréne rozpráva o svojich podmorských záberoch, a pritom je ponorený v morskom akváriu. Vďaka dvojsmernému podvodnému komunikačnému systému naživo rozpráva školákom, ktorí počúvajú vonku. Špeciálny zvuk a vizuálne efekty pomáhajú odhaliť príbeh.

12. MODRÁ AŽ NA VEČNOSŤ – hudba 8 min.
V mori – vo svete plnom farieb sa živočíchy prispôsobili morskému blankytu tým, že menia farbu vlastnú. Film odhaľuje toto neuveriteľné správanie, ktoré doposiaľ nebolo pozorované ani zachytené na film. Prekvapenie pre vedcov, nepochopiteľné pre divákov… Modrá až na večnosť v svetovej premiére skúma mágiu podmorskej fluorescencie a neuveriteľnú schopnosť morských živočíchov meniť farby.

13. MYSLENIE VODY – český 28 min.
Dokument zobrazuje náš technokratický krátkozrako účelový prístup k vode v krajine.
Viťazný film Envirofilm 2006.

14. DUCH VO VÝROBE – HĽADÁ SA ČMELIAK 19 min.
Každý už počul o masovom vymieraní včiel medonosných, ale niekto sa musí zastať aj 4 000 ostatných druhov pôvodných včiel a čmeľov Severnej Ameriky. Presne to robí fotograf Clay Bolt. Vydal sa na cestu za domorodými včelami, aby rozpovedal ich príbeh, ako aj príbeh prchavého druhu akým je čmeľ Bombusaffinis, ktorý sa stal jeho emblémom.

15. TAIWAN SA STRETÁVA S VORVAŇMI TUPONOSÝMI – slov. 13 min.
Vorvane tuponosé sú najväčšie zubaté veľryby, ako aj najväčší predátori na svete. Dospelé jedince dosahujú dĺžku od 11 do 18 metrov. Čo ich privádza do taiwanských vôd? A prečo uviaznu na pláži? Najnovšie výskumy týchto mierumilovných obrov odhalili vážne varovania o celkovom zdravotnom stave našich morí.

16. ALEJE AKO SÚČASŤ NAŠEJ KRAJINY – český 28 min.
Pri putovaní malebnou českou krajinou objavíme množstvo ciest lemovaných stromami. Aleje a stromoradia vysádzali naši predkovia z rôznych dôvodov. Prečo ľudia vlastne vkladali toľko energie do výsadby alejí a údržby stromov ? A sú dnes tieto aleje vôbec užitočné, nie sú prežitkom v dnešnej modernej dobe? Vyberme sa teda so sprievodcom Václavom Cilkom krajinou a odpovedzme si potom sami na tieto otázky. Cestou sa stretneme s fotografkou Hanou Rysovou, ktorej láskou je fotografovanie stromov, so záhradnými architektmi Markétou Veličkovou a Petrom Veličkom, s ekológom Jiřím Klimešom a s množstvom alejí, ktoré tvoria monumentálne chodby so stromami, kvôli ktorým stojí za to zdvihnúť hlavu do neba.

17. HORY, ZVER A STRÁŽCOVIA – slov. 33 min. Zážitkový film, ktorý divácky atraktívnym spôsobom zachytáva náročnú a zaujímavú prácu ochranárov, zachytenú priamymi účastníkmi deja. V našich horách je mnoho vzácnych foriem života, ktoré mnohí svojou nevšímavosťou ohrozujú. Preto dennodenne do nich vyrážajú aj ochranári. Ich cieľom je monitoring a ochrana našej fauny a flóry. Vo filme uvidíme pátranie po vzácnych živočíchoch na netradičných miestach, za ďalšími budeme zlaňovať do strmých skalných stien Vtáčnika, pred jedným utekať vo Veľkej Fatre a ďalšieho zasa zachraňovať v Tribeči.

18. HON NA PLASTY 9 min.
Film zachytáva transatlantickú expedíciu The Ocean Cleanup (Upratovanie oceánu), ktorá mapuje mieru znečistenia v tzv. Severoatlantickom víre, zbieraním údajov o vertikálnej distribúcii plastov. Tento projekt (so sídlom Holandsku) spúšťa najväčšie upratovanie oceánu v histórii. Využíva údaje, ktoré sa zozbierali pri prečesávacích akciách a vizuálnych prieskumoch. Vyvinuli technológiu, ktorá plasty vytiahne a zároveň zabráni ich šíreniu.

19. ZACHRÁŇME ZEM – AKUMULÁTOR SKAZY – český 14 min.
V hlavných úlohách agentov sa súrodenci Max a Žofia vydávajú na misiu zachrániť svet. Zloduch Extin nastraží špeciálnu, diabolskú batériu do kontajnera so separovaným odpadom a dúfa, že sa zrecykluje. Nové batérie, vyrobené s kúskom jej hmoty by potom poškodili prístroje a ohrozili tým ľudí. Agenti majú čo robiť, aby batériu v triedičke našli a včas zneškodnili. Pomôže im v tom ich kamarát, pomerne dopletený papagáj Hero. Diváci sa dozvedia o význame a systéme triedenia odpadu, hlavne batérií a ich následnom spracovaní.

20. MÔJ STARÝ OTEC BOL ČEREŠŇA – slov. 13 min.
Animovaný film pre deti. Chlapec rozpráva o tom, ako vníma život a smrť, v akom prostredí sa mu žije lepšie. Rovnako je to aj príbeh jeho výnimočného starého otca, ktorý dokáže počuť stromy dýchať a verí, že človek neumiera, ak ho niekto miluje.

21. MADLA A ŤAP – SERIÁL VEČERNÍČKOV – český 21 min.
3. diel – AKO BOLI NA VÝLETE
7. diel – AKO BOLI PRI JAZERE
10. diel – AKO NAVŠTÍVILI PUSTOVNÍKA
Ako boli na výlete – Prvé prechádzky, hra pri studničke, vzájomné potýčky Madly a Ťapa. Vypúšťanie sov v kostole na Javornej, Madla s Ťapom otvoria okno na aute, vyskočia a stratia sa. Aleš ich už nenájde.
Ako boli pri jazere – Madla s Ťapom došli až k vodopádu na Bielom potoku. Uvidí ich tam Vladko, ktorý chytí poraneného čierneho bociana. Ale tuláci sa mu opäť stratia. Prídu až k Čiernemu jazeru, najedia sa s nemeckými turistami a chvíľku naháňajú kačky. Aleš ich zahliadne na druhej strane jazera. Ide za nimi, ale Madla s Ťapom vylezú nad Jezernú stenu a zaspia na slnku. Ani sa neprebudia, keď ide Aleš okolo.
Ako navštívili pustovníka – Začína jeseň. Madla s Ťapom objavia v lese samotu, v ktorej býva pustovník. Ten im dá najesť, ale potom mu odbehnú do lesa. Keď príde Aleš, sú pri rieke. Skoro sa chytia do pasce, pripravenej pytliakom v zrúcaninách.

Vlastivedné múzeum v Hlohovci