Otvorené: Ut. - Pia. 8:00 - 15:30 | Sob. - Ned. 13:00 - 18:00

Festival environmentálneho filmu 2025 (30.4.-14.6.2025)

V dňoch 30. 4. – 14. 6. 2025 prebieha vo Výstavnej sieni Vlastivedného múzea v Hlohovci na Rázusovej ulici č. 6 (Robotnícky dom) už 21. ročník Festivalu environmentálneho filmu. Múzeum ho pripravilo v spolupráci so Slovenskou agentúrou životného prostredia.

V rámci festivalu si možno pozrieť filmy, televízne programy a videoprogramy s tematikou ochrany prírody a životného prostredia. Zapožičané sú z videotéky Slovenskej agentúry životného prostredia a pochádzajú z kolekcie Medzinárodného festivalu filmov o životnom prostredí ENVIROFILM. Aktuálna hlohovská prehliadka ponúka výchovno-vzdelávacie filmy, ktoré sú vzhľadom na prebiehajúcu výstavu preparátov a fotografií rýb zamerané na morské i sladkovodné živočíchy, mokrade, vodné ekosystémy a ich ohrozenie. Pamätali sme aj na najmenších divákov a do prehliadky sme zaradili  tiež animované filmy a milé príbehy zo života zvieratiek.

 Prehliadka filmov je určená predovšetkým pre žiakov a študentov našich škôl. Organizované skupiny žiakov alebo študentov z kapacitných dôvodov vopred telefonicky nahlasujú záujem o prehliadku filmov. Ponúkané tituly si môže pozrieť aj široká verejnosť, no len vo voľných termínoch, teda s väčšou pravdepodobnosťou v čase mimo vyučovania – v pracovných dňoch (okrem pondelka) od 800 do 1600hod. a v sobotu v čase 1300 – 1800 hod.. Premietanie nie je podmienené minimálnym počtom divákov. Vstup na festival je bezplatný. Aby bolo zaručené, že premietacia sála bude pre záujemcov voľná, je potrebné záujem o film vopred telefonicky nahlásiť na tel. č. 033 730 16 39.

PONUKA FILMOV

  1. MODRÁ  AŽ  NA  VEČNOSŤslovenské titulky                                                         8 min.

V mori vo svete plnom farieb sa živočíchy prispôsobili morskému blankytu tým, že menia vlastnú farbu. Film odhaľuje toto neuveriteľné správanie, ktoré doposiaľ nebolo pozorované ani zachytené na film. Prekvapenie pre vedcov, nepochopiteľné pre divákov… Modrá až na večnosť v svetovej premiére skúma mágiu podmorskej fluorescencie a neuveriteľnú schopnosť morských živočíchov meniť farby.

TRPASLÍČIE  MIMIKRY –slov.                                                                                    29 min.

Zo všetkých morských živočíchov je najťažšie filmovať tie najmenšie. Kvôli ich malým rozmerom a neuveriteľnej schopnosti ukryť sa sú pre ľudské oko takmer neviditeľné. Ale pomocou špeciálnej kamerovej techniky a za pomoci skúsených „lovcov tvorov“ sa tieto morské živočíchy dostanú napokon na obrazovku. Podvodný kameraman a rozprávač Attila Dávid Molnár nás vovedie do prekvapujúceho skrytého sveta morských trpaslíkov. Oblečený v neopréne rozpráva o svojich podmorských záberoch, a pritom je ponorený v morskom akváriu. Vďaka dvojsmernému podvodnému komunikačnému systému naživo rozpráva školákom, ktorí počúvajú vonku. Špeciálny zvuk a vizuálne efekty pomáhajú odhaliť príbeh.

OČAMI  MORA – anglický so slovenskými  titulkami                                                  8 min.

Film Očami mora je zahĺbením sa do očí rýb a fascinujúcim obrazom toho, čo naozaj vidia. Aby sme pochopili svet, ktorý je určený očiam ľudí, musíme ho vidieť z iného uhla pohľadu. Neviditeľné farby, premeny očí, tajné vlnové dĺžky a pohľady mimo všetko, čo vieme pochopiť. Ako vidia a čo vlastne vidia ryby? Čaká nás ohromujúce zistenie, že v ich svete sme v skutočnosti slepí…

MIMOZEMŠŤANIA Z  OCEÁNOV – slov.                                                                   6 min.

Krátky medzinárodne úspešný dokumentárny film, ktorý sa zamýšľa nad tým ako málo vieme o našej vlastnej planéte Zem. Oveľa viac vieme o vesmíre než o našich oceánoch. Ilustruje to len na jednom druhu morských živočíchov a jeho úžasných vlastnostiach.

5.  OBJÍM  MA – slov.                                                                                   13 min.

Žraloky patria medzi najvýznamnejších predátorov našich oceánov. Je toho ešte stále veľa, čomu nerozumieme a čo nevieme o týchto fascinujúcich živočíchoch. Krátky dokument ukazuje tie najzáhadnejšie javy v živočíšnej ríši; rozpráva o úžasných tvoroch, ktoré sa vyznačujú tak odlišným správaním, že ho väčšina ľudí neočakáva.

6.  CARCHARIAS  –  VEĽKÝ  BIELY – český                                                                     39 min.

Film bol natočený v Južnej Afrike. Rozpráva o miestnom lovcovi potápačovi Andre Hartmannovi, ktorý ako jediný na tejto planéte je ochotný postaviť sa tvárou v tvár ľudožravému žralokovi Veľkému bielemu bez akejkoľvek ochrany.

7.  OBRI  OCEÁNU – anglický so slovenskými titulkami                                                    23 min.

Naša  planéta je oázou v chladnej  temnote  vesmíru  a názov oceán by bol pre ňu  vhodnejší  ako zem. Odhaduje  sa, že 90 % biodiverzity na  našej planéte sa nachádza v oceánoch a moriach. Tie sú domovom mnohých podivných a unikátnych  druhov – a  medzi  nimi  sú  aj obri  oceánov. Film  predstavuje  fascinujúci  život  lamantína  karibského, manty, žraloka  veľrybieho a vorvaňa tuponosého  prostredníctvom zaujímavých údajov a animácií. Ale ukázalo sa, že tento život je plný nebezpečenstva a zápasov, príčinou ktorých sú ľudia.

TAIWAN  SA  STRETÁVA  S VORVAŇMI  TUPONOSÝMI – slov.                         13 min.

Vorvane tuponosé sú najväčšie zubaté veľryby, ako aj najväčší predátori na svete. Dospelé jedince dosahujú dĺžku od 11 do 18 metrov. Čo ich privádza do taiwanských vôd? A prečo uviaznu na pláži? Najnovšie výskumy týchto mierumilovných obrov odhalili vážne varovania o celkovom zdravotnom stave našich morí.

PLAČ  VEĽRÝB – slov.                                                                                                   26 min.

Veľryby sa stali symbolom nezmyselného ľudského plienenia prírody a príkladom bezohľadného zneužitia technického pokroku. Ich stavy neboli zdecimované kvôli tomu, aby sa ľudia nasýtili. Boli masovo zabíjané, aby sa z ich tiel vyrábali priemyselné oleje, krmivo pre domáce zvieratá či dokonca hnojivo. Niektoré populácie boli vyhubené úplne, z iných zostalo len pár desiatok kusov. V červenej knihe ohrozených živočíchov je zapísaných 21 druhov týchto cicavcov. Napriek všeobecnému zákazu lovu stále sú krajiny, ktoré pokračujú v ich zabíjaní. Ak dopustíme, že z oceánov zmizne spev veľrýb, potom zostane Zem iba miestom pre posledný plač. Plač ľudí.

OCHRANA  ÚSTÍ  MANITOBSKÝCH  BIELUH – slov.                                             5 min.

Každé leto, pri odlive, sa do západného manitobského zálivu Hudson Bay vracia vyše 57 000 bieluh. Tu sa v bezpečí pária, zvliekajú z kože a kŕmia. Ale potrebujú pomoc, pretože ich ohrozujú ropné škvrny či hluk z námornej dopravy neďalekého prístavu Port Churchill. Sledujte biológov, sprievodcov a vedcov ako ich značkujú, aby ich mohli sledovať a zistiť čo najviac informácií o ich pohybe, habitate a dôležitosti inuitskej oblasti.

ODKAZ  JACQUESA  COUSTEAUA – slov.         44 min.

Veľa ľudí sníva o nemožnom. Chcú vyhrať Oskara. Vymyslieť niečo, čo zmení svet. J. Y. Cousteau dosiahol všetko, čo je uvedené – ba ešte viac. Diváci sú svedkom toho, ako sa Cousteau vyvíjal od neúnavného a sebeckého lovca žralokov k vytrvalému bojovníkovi za prírodu a radikálnemu environmentalistovi, ktorého vôbec najväčším úspechom bola inšpirácia, ktorú dal miliónom ľudí na celom svete.

12. ROK  OCEÁNOV – slov.                                 13min.

Dokument medzinárodnému roku oceánov OSN, mapujúci najkritickejšie problémy životného prostredia morí a oceánov.

MORE  ZNAMENÁ  ŽIVOT – slov.                                                                                61 min.

Mladá filmárka Julia Barnesová, inšpirovaná filmom Roba Stewarta „Revolúcia“, sa vydáva na cestu okolo sveta a snaží sa nájsť spôsob ako zachrániť najdôležitejší ekosystém pre náš život, ktorým je  oceán. Pretože jeho okyslenie stúpa a populácie rýb ubúdajú, snaží sa nás vyburcovať k zmene tým, že nám ukazuje pravdu, otvára nám oči o nádhere sveta koralových útesov, zavedie nás do srdca environmentálneho hnutia, predstaví nám zanietených vedcov, aktivistov a bádateľov, ktorí sa s nami podelia o množstvo príležitostí, kde sa môžeme realizovať, aby sme sa stali hrdinami, ktorých naša planéta tak veľmi potrebuje.

POSLEDNÉ  DEJSTVO – slov.                                                                                        28 min.

Lokálne, oblastné blednutie koralov spôsobené otepľovaním morí prerástlo do globálnej hrozby. Ak máme nádej, že dokážeme koralové útesy udržať na žive aj pre ďalšie generácie, musíme zvoliť celkom novú stratégiu ich ochrany.

HON  NA  PLASTY – slov.                                                                                               9 min.

Film zachytáva transatlantickú expedíciu The Ocean Cleanup (Upratovanie oceánu), ktorá mapuje mieru znečistenia v tzv. Severoatlanticom víre, zbieraním údajov o vertikálnej distribúcii plastov. Tento projekt (so sídlom Holandsku) spúšťa najväčšie upratovanie oceánu v histórii.

RIEKA  ORAVA – slov.                        26 min.

Rieka Orava má mimoriadne postavenie medzi našimi riekami. Na rieke Orave bola postavená prvá slovenská vodná zdrž spojená s hydroelektrárňou. Napriek zásahu človeka do prírody má povodie rieky svoje zvláštnosti a špecifiká. Žijú tu mnohé druhy rýb, ktoré sú na iných slovenských tokoch zvláštnosťou.

         17.  KRÁĽOVNÁ  PODHORSKÝCH  TOKOV – slov.                                                        12 min.

V podhorských riekach Slovenska je hlavátka podunajská obľúbenou rybou. V 90-tych rokoch bol vplyvom znečistenia a regulovania podhorských tokov zaznamenaný značný pokles jej výskytu. Videofilm dokumentuje úsilie profesionálnych rybárov o obnovenie stavov hlavátky umelým rozmnožovaním.

18. HORSKÉ  A  NÍŽINNÉ  MOKRADE  – český                                                               10 min.

Autori poukazujú na dôležitosť mokradí pre stabilnú odtokovú krivku potokov a riek čerpajúcich vody z týchto systémov. Ak v minulosti naši predkovia mokrade vysúšali, dnes sa snažíme mokrade do krajiny vrátiť a obnovovať ich. Pochopili sme totiž ich význam pre stabilitu vodného režimu krajiny.

19.   MOKRADE  SLOVENSKA – slov.                      25 min. Dokumentárny film o 12 ramsarských lokalitách Slovenska.

20. TAJEMSTVÍ  UKRYTÁ  POD  HLADINOU – český                                                    51 min.

Režisér a kameraman Hugo Habrman. sa špecializuje na tajuplný podvodný svet v Čechách. Objavuje tajuplný podvodný svet. Ako sa liahne vážka, kto je to mihuľa, prečo kladie ropucha „šnúry perál“? Hugo Habrman nás zavedie do tajomného podvodného sveta a obohatí o znalosti správania živočíchov v zime, pod ľadom. Ako prezimujú pstruhy, lipne, plotice alebo iné ryby. Čo sa deje pod hladinou na jar? Ako sa rozmnožujú obojživelníky, čo sú to riasy?

21. VODA EKOLOGICKÝ  PRÍRODOPIS – slov.                                                           60 min.

Ekologický film českej produkcie z cyklu „Videoatlas naší přírody“ nám v 6 jednotlivých častiach priblíži vodné prostredie (Vlastnosti vodného prostredia, Rybník a jeho rastliny, Bezstavovce rybníkov, Stavovce rybníkov, Vodný ekosystém rybníkov a jazier, Vodný ekosystémy riek)

22.   ŽIVOT  NA  VLÁSKU -slov.                                                                  3 min.

Dospelosti sa dožije len 1 z 1000 malých korytnačiek. Najväčšou hrozbou je človek a jeho aktivity spôsobujúce ropné škvrny, stratu životného prostredia, plastový a iný odpad. A ich šanca na prežitie neustále výrazne klesá.

23.  BLULANDIA – slov.                  4 min.

Malá žltá rybka klaun nás sprevádza fascinujúcim a tajomným podmorským svetom plnom nástrah a nevšednej farebnej krásy obyvateľov mora.

24.  AKVÁRIUM – bez slov               4 min.

Krátky film o morských ekosystémoch, o tom ako prežívajú ľudský zásah a jeho ničivé ekologické dôsledky. Ukazuje problémy znečistenia, ako aj niektoré „bežné“ priemyselné katastrofy.

25. MLÁĎATÁ – slov.                7 x 13min.

Seriál pre deti zo života mláďat vo voľnej prírode Slovenska.