Fašizmus včera a dnes
Fašizmus včera a dnes – varovanie minulosti pre dnešok a budúcnosť
Vlastivedné múzeum v Hlohovci sprístupňuje verejnosti od 25. augusta do 1. októbra 2017 v priestoroch františkánskeho kláštora fotodokumentačnú výstavu nazvanú Fašizmus včera a dnes – varovanie minulosti pre dnešok a budúcnosť.
Výstava je prezentovaná na štrnástich paneloch a je rozčlenená do siedmich tematicky a chronologicky radených blokov. Približuje podmienky vzniku a hlavné črty fašistického hnutia predovšetkým v Taliansku v dvadsiatych a v Nemecku v tridsiatych rokoch 20. storočia. Zároveň zobrazuje aj ďalších hlavných nositeľov tejto ideológie v krajinách Európy vrátane Slovenska. Je všeobecne známe, že fašistické režimy využívali na presadzovanie svojich politických cieľov hlavne hrubú silu, no dôležité miesto tu zohrávala aj dobre prepracovaná ideologická propaganda, ktorá zabezpečovala pre fašistov značnú podporu obyvateľstva. Nástup fašizmu vo viacerých európskych krajinách v 20. a 30. rokoch minulého storočia priviedol ľudstvo ku katastrofe nevídaných rozmerov. Rozbehla sa II. svetová vojna (1939 – 1945), najkrvavejší konflikt v dejinách sprevádzaný terorom a vraždením civilného obyvateľstva. Výstava zachytáva utrpenie ľudí ako aj smutnú bilanciu ľudských obetí. Teror, násilie, strach, bezohľadnosť ako aj úplná absencia akýchkoľvek citov a v konečnom dôsledku smrť boli a sú hlavné znaky a prejavy fašizmu. Hlavnými obeťami tohto teroru boli židia, cigáni, Slovania, komunisti a ďalší antifašisticky a demokraticky zmýšľajúci a konajúci ľudia. Výstava dokumentuje aj udalosti viažuce sa k Slovenskému národnému povstaniu ako aj teror a represálie páchané na slovenskom obyvateľstve po jeho zatlačení do hôr. Prejavy neofašizmu v súčasnosti sú zachytené na viacerých fotografiách spoločne s fotografiami z protifašistických demonštrácií v Európe.
Cieľom fotodokumentačnej výstavy je zdôraznenie a pripomenutie zvrhlosti a zvrátenosti fašistickej ideológie ako aj varovanie pre súčasné a budúce generácie pred ňou.
PhDr. Ing. Jozef Hrdlička
historik Vlastivedného múzea v Hlohovci