Otvorené: Ut. - Pia. 8:00 - 15:30 | Sob. - Ned. 13:00 - 18:00

Exotické ryby (13. 2. – 25. 6. 2020)

Vlastivedné múzeum a TTSK Vás pozývajú na autorskú výstavu preparátov Milana Žiaka.

Výstava „Exotické ryby“ je predĺžená do 25. júna 2020.

Sprievodné podujatie: Festival enviromentálneho filmu (18. ročník)  

Festival environmentálneho filmu 2020

V dňoch 13. 2. – 26. 4. 2020 prebieha v hlavnej budove Vlastivedného múzea v Hlohovci na Františkánskom námestí č. 1 už 18. ročník Festivalu environmentálneho filmu. Múzeum ho pripravilo v spolupráci so Slovenskou agentúrou životného prostredia.

V rámci festivalu si možno pozrieť filmy, televízne programy a videoprogramy s tematikou ochrany prírody a životného prostredia. Zapožičané sú z videotéky Slovenskej agentúry životného prostredia a pochádzajú z kolekcie Medzinárodného festivalu filmov o životnom prostredí ENVIROFILM, ktorý sa už od roku 1995 koná každoročne v máji  v Banskej Bystrici. Patrí medzi svetové špičky podujatí propagujúcich ochranu a tvorbu životného prostredia. Dosiaľ sa na ňom prezentovalo už viac ako 2500 diel z desiatok krajín celého sveta. Ponuka aktuálnej hlohovskej prehliadky sa tematicky viaže k sprievodnej výstave exotických rýb. Je teda zameraná na morské živočíchy a globálny ekologický problém ohrozenia svetového oceánu. Do prehliadky sme zaradili i filmy pre najmenších divákov.

 Naším cieľom je rozširovať poznanie ľudí v oblasti ochrany životného prostredia a zvyšovať ich aktivitu pri riešení tejto problematiky, ako aj napomáhať výchove k starostlivosti o prírodu a životné prostredie. V tomto zmysle je prehliadka filmov určená predovšetkým pre žiakov a študentov našich škôl. Tomu je prispôsobená aj organizácia premietania. Organizované skupiny žiakov alebo študentov z kapacitných dôvodov vopred telefonicky nahlasujú záujem o prehliadku filmov. Ponúkané tituly si môže pozrieť aj široká verejnosť, no len vo voľných termínoch, teda s väčšou pravdepodobnosťou v čase mimo vyučovania – v pracovných dňoch (okrem pondelka) do 1600hod., v sobotu a v nedeľu v čase 1300 – 1800 hod.. Premietanie nie je podmienené minimálnym počtom divákov. Aby bolo zaručené, že premietacia sála bude pre záujemcu voľná, je vhodné záujem o film vopred telefonicky nahlásiť na tel. č. 0944 480 851.

Katalóg filmov 2020

1.  MALAWI  –  JAZERO  HVIEZD – slov.                                               50 min.

Práve v roku 1859, keď Charles Darwin predstavil svoju prácu O pôvode druhov a teóriu evolúcie širokej verejnosti, David Livingstone v juhovýchodnej Afrike objavil dovtedy neobjavené sladkovodné jazero, ktoré domorodci vo svojom jazyku nazývali Nyassa, jednoducho, „jazero“. S dĺžkou 579 km, šírkou 75 km a hĺbkou viac než 700 m išlo o tretie najväčšie jazero v Afrike, ktoré vzniklo pred viac než 3 miliónmi rokov vo Východoafrickej priekope. Hovorí sa, že Livingstone ho nazval Jazero hviezd, pretože vlny odrážali posledné lúče večerného slnka vo forme tisícov dúhových svetiel. Nevedel vtedy, aký výstižný bol názov jazera Malawi, ako sa nazýva v súčasnosti. Pohľad do vĺn odhaľuje ohromujúci obraz a jedinečný zázrak prírody: „hviezdy“ jazera Malawi žijú! Farebné a žiarivo dúhové ryby cichlidy obývajú krištáľové vody tohto jazera a udivujú svojím správaním. V priebehu miliónov rokov sa rozrástli z jedného riečneho druhu na viac než 800 rôznych, ale veľmi príbuzných endemických druhov jazera Malawi. Charles Darwin nikdy nemal možnosť vidieť tento udivujúci príklad evolúcie. Bol by veľmi potešený.

2.  MODRÁ  AŽ  NA  VEČNOSŤ – anglický so slovenskými titulkami           8 min.

V mori – vo svete plnom farieb sa živočíchy prispôsobili morskému blankytu tým, že menia farbu vlastnú. Film odhaľuje toto neuveriteľné správanie, ktoré doposiaľ nebolo pozorované ani zachytené na film. Prekvapenie pre vedcov, nepochopiteľné pre divákov… Modrá až na večnosť v svetovej premiére skúma mágiu podmorskej fluorescencie a neuveriteľnú schopnosť morských živočíchov meniť farby.

3.  TRPASLÍČIE  MIMIKRY – slov.                                                                 28 min.

Zo všetkých morských živočíchov je najťažšie filmovať tie najmenšie. Kvôli ich malým rozmerom a neuveriteľnej schopnosti ukryť sa sú pre ľudské oko takmer neviditeľné. Ale pomocou špeciálnej kamerovej techniky a za pomoci skúsených „lovcov tvorov“ sa tieto morské živočíchy dostanú napokon na obrazovku. Podvodný kameraman a rozprávač Attila Dávid Molnár nás vovedie do prekvapujúceho skrytého sveta morských trpaslíkov. Oblečený v neopréne rozpráva o svojich podmorských záberoch, a pritom je ponorený v morskom akváriu. Vďaka dvojsmernému podvodnému komunikačnému systému naživo rozpráva školákom, ktorí počúvajú vonku. Špeciálny zvuk a vizuálne efekty pomáhajú odhaliť príbeh.

4.  OČAMI  MORA – anglický so slovenskými  titulkami                                8 min.

Film Očami mora je zahĺbením sa do očí rýb a fascinujúcim obrazom toho, čo naozaj vidia. Aby sme pochopili svet, ktorý je určený očiam ľudí, musíme ho vidieť z iného uhla pohľadu. Neviditeľné farby, premeny očí, tajné vlnové dĺžky a pohľady mimo všetko, čo vieme pochopiť. Ako vidia a čo vlastne vidia ryby? Čaká nás ohromujúce zistenie, že v ich svete sme v skutočnosti slepí…

5.  MODRÝ  MAURÍTIUS – slov.                                                                       17 min. Dokumentárny film s potápačskou tematikou.

6.  SEVERNÝ  JADRAN – bez slov                                                                     37 min. Dokumentárny film s potápačskou tematikou.

7.  OBJÍM  MA – slov.                                                                                           13 min.

Žraloky patria medzi najvýznamnejších predátorov našich oceánov. Je toho ešte stále veľa, čomu nerozumieme a čo nevieme o týchto fascinujúcich živočíchoch. Krátky dokument ukazuje tie najzáhadnejšie javy v živočíšnej ríši; rozpráva o úžasných tvoroch, ktoré sa vyznačujú tak odlišným správaním, že ho väčšina ľudí neočakáva.

8.  CARCHARIAS  –  VEĽKÝ  BIELY – český                                                39 min.

Film bol natočený v Južnej Afrike. Rozpráva o miestnom lovcovi potápačovi Andre Hartmannovi, ktorý ako jediný na tejto planéte je ochotný postaviť sa tvárou v tvár ľudožravému žralokovi Veľkému bielemu bez akejkoľvek ochrany.

9.  OBRI  OCEÁNU – anglický so slovenskými titulkami                               23 min.

Naša  planéta je oázou v chladnej  temnote  vesmíru  a názov oceán by bol pre ňu  vhodnejší  ako zem. Odhaduje  sa, že 90 % biodiverzity na  našej planéte sa nachádza v oceánoch a moriach. Tie sú domovom mnohých podivných a unikátnych  druhov – a  medzi  nimi  sú  aj obri  oceánov. Film  predstavuje  fascinujúci  život  lamantína  karibského, manty, žraloka  veľrybieho a vorvaňa tuponosého  prostredníctvom zaujímavých údajov a animácií. Ale ukázalo sa, že tento život je plný nebezpečenstva a zápasov, príčinou ktorých sú ľudia.

10.  PENYU  PENYU  –  KORYTNAČKY  Z CELÉBSKEHO  MORA – slov.  44 min.

Po tom, ako strávili prvých 30 rokov svojho života na ceste Celébskym morom, „Penyu Penyu“ ako sa v Indonézii nazývajú morské korytnačky, putujú späť na miesto svojho zrodu: ostrov Sangalaki – ostrov manty dvojrohej. Tu, v ríši týchto priateľských obrov, sa pária a samičky nakladú vajíčka, aby zaistili prežitie svojho druhu. Jedine na ostrove Sangalaki sú korytnačie vajcia v bezpečí pred svojím najväčším nepriateľom – človekom. Len tu sa podarilo medzinárodným ochranárskym organizáciám založiť chránenú zónu. Na väčšinu ostatných ostrovov Celébskeho mora prichádzajú každé ráno zamestnanci indonézskych obchodníkov vyplieniť hniezda s vajíčkami. Korytnačie vajcia sú považované v mnohých oblastiach Ázie za veľkú delikatesu.

11.  FASCINUJÚCA  ZEM: JUŽNÝ  PACIFIK: OHROZENÝ  RAJ – slov.   43 min.

Ostrovy Oceánie sú vystavené na milosť silám prírody: silným búrkam, výbuchom sopiek a ekologickým škodám, ktoré napáchal človek. Ale ich obyvatelia o svoj ohrozený raj bojujú prekvapujúcimi stratégiami. Diverzita podmorského sveta Oceánie je legendárna, ale ohrozená. Obyvatelia sú vynaliezaví a snažia sa svoj raj a bohatú kultúru uchovať.

12.  ROK  OCEÁNOV – slov.                                                                              13 min.

Dokument medzinárodnému roku oceánov OSN, mapujúci najkritickejšie problémy životného prostredia morí a oceánov.

13.  POSLEDNÁ  RYBA  –  OCEÁNY  NA  KRIŽOVATKE – slov.               43 min.

Oceány sú ešte stále neuveriteľne bohaté na život. Ľudia ich však vnímajú predovšetkým ako nevyčerpateľný zdroj plodov mora. Napriek narastajúcemu počtu kolabujúcich zásob sa každý rok vyloví 90 miliónov ton rýb. Dokument sprevádza výskumníkov, rybárov, výrobcov a kupujúcich v Amerike a Európe a snaží sa odhaliť príčinné súvislosti nadmerného rybolovu a uťahuje si z vnímaných a skutočných riešení. Vystupujú tu inšpektori, kontrolujúci rybolov, politici a chovatelia rýb ale tiež morskí biológovia a ekológovia.

14.  POSLEDNÉ  DEJSTVO – slov.                                                                   28 min.

Lokálne, oblastné blednutie koralov spôsobené otepľovaním morí prerástlo do globálnej hrozby. Ak máme nádej, že dokážeme koralové útesy udržať na žive aj pre ďalšie generácie, musíme zvoliť celkom novú stratégiu ich ochrany.

15.  STREDOZEMNÉ  BLUES – slov                                                               15 min.

Stredozemné more je kolískou niektorých najstarších civilizácií sveta a domovom mnohých kultúr a národov. Na prahu nového tisícročia Stredozemné more umiera. Prežilo tisícky rokov, ale posledných 40 rokov je najkritickejších a najhroznejších. Nekontrolovateľné priemyselné znečistenie ničí jeho ekosystém.

16.  ZÁCHRANNÁ  STANICA  A EKOCENTRUM  ZÁZRIVÁ – slov.           13 min.

Dokument o Záchrannej stanici v Zázrivej, ktorá slúži na záchranu ranených, slabých alebo inak indisponovaných živočíchov, najmä vtákov, z celého Slovenska, najmä stredného a severného. Záchranná stanica v Zázrivej plní okrem primárnej funkcie záchrany živočíchov aj funkciu ekocentra, miesta, kde sa návštevníci majú možnosť dozvedieť veľa o záchrane živočíchov ale aj o ochrane prírody všeobecne.

17.  LOSOSOVITÉ  RYBY  SLOVENSKA – slov.                                           23 min.

Dokumentárny film o ochrane, tzv. nemeckom chove plôdikov a nasadzovaní umelo vychovaných lososovitých rýb do voľnej prírody do lipňového, pstruhového a hlavátkového revíru. Ryby sú najcitlivejšie bioindikátory čistoty životného prostredia.

18.  KRÁĽOVNÁ  PODHORSKÝCH  TOKOV – slov.                                   12 min.

V podhorských riekach Slovenska je hlavátka podunajská obľúbenou rybou. V 90-tych rokoch bol vplyvom znečistenia a regulovania podhorských tokov zaznamenaný značný pokles jej výskytu. Videofilm dokumentuje úsilie profesionálnych rybárov o obnovenie stavov hlavátky umelým rozmnožovaním, ktoré pomôže zachovať prírodné bohatstvo krajiny.

19.  KEĎ  TISA  KVITNE … – slov.                                                                    14 min.

Už od nepamäti sa rieka počas roka pripravuje na odhalenie tajomstva v určitý deň roka, ktoré ukrýva vo svojich hlbinách. Tieto zvláštne bytosti sa vynoria takmer z ničoho a zakryjú oblohu ako blesk, potom zmiznú rovnako rýchlo ako prišli. Táto prekrásna a zároveň smutná udalosť je kvitnutie Tisy.

20.  JEDEN  ĎEŇ  SLÁVY  PODENKY – maďarský so slovenskými titulkami, 29 min.

Napriek veľkým projektom 19. storočia, zameraným na kontrolu riek, si niekoľko úsekov Tisy dodnes zachovalo svoju starodávnu krásu. Tu, v nedotknutej divočine, sa každoročne odohráva veľkolepé predstavenie. Rojenie podeniek.

21.  VÁŽKY – taliansky so slovenskými  titulkami                                      17 min.

Krátky príbeh o živote a prirodzenom prostredí týchto fascinujúcich tvorov, ktoré sú stále viac ohrozované ľahkomyseľným správaním ľudí voči prírode po tom, ako odolali času a všetkým zmenám v dejinách Zeme. O ich sile, kráse a záhadách.

22.  ŠEDÉ  MIESTO – slov.                                                                             10 min.

Krátky dokument o Jackovi Stonovi, včelárovi, ktorý mení šedé miesta v meste na živé ekosystémy. Je predvojom nového hnutia v poľnohospodárstve, hľadá nové spôsoby v pestovaní organických potravín v mestských komunitách v Austrálii. Musí sa však pasovať s výzvami, ktoré prinášajú globálne agrárne problémy. Je to príbeh muža a jeho oddanosti k životnej vášni, jeho vzostupoch a pádoch, ktoré sú spojené s miestom, kde pôsobí.

23.   ŽIVOT  NA  VLÁSKU – slov.                                                                          3 min.

Dospelosti sa dožije len 1 z 1000 malých korytnačiek. Najväčšou hrozbou je človek a jeho aktivity spôsobujúce ropné škvrny, stratu životného prostredia, plastový a iný odpad. A ich šanca na prežitie neustále výrazne klesá.

24.  BLULANDIA – slov.                                                                                        4 min.

Malá žltá rybka klaun nás sprevádza fascinujúcim a tajomným podmorským svetom plnom nástrah a nevšednej farebnej krásy obyvateľov mora.

25.  A TO  SA  AKO  STALO? –  slov.                                                                    3 min.

Ľudia v mestách odhadzujú odpadky bez toho, aby si uvedomovali dôsledky. Uvedomia si ich, až keď vidia finálny výsledok.

26.  MAC  –  MAC  –  MACKOVIA –  slov.                                                             5 min.

Hlavnou  témou  animovaného  seriálu pre  deti je hľadanie  správnej  rovnováhy  medzi  technickým pokrokom a milovaním prírody. Seriál pomáha deťom pochopiť ako žiť v súlade s prírodou a pritom byť pokrokový, milovať vedu a techniku. A aké je dôležité priateľstvo, ktoré dokáže prekonávať všetky prekážky. 

EXOTICKÉ RYBY

Aktuálna prehliadka ponúka jedinečnú príležitosť prezrieť si najväčšiu súkromnú zbierku preparátov rýb na Slovensku. Múzeum výstavu pripravilo v spolupráci s majiteľom a zároveň autorom zbierky, Milanom Žiakom, ktorý je uznávaný ako výborný preparátor rýb. Svoje umenie prezentoval už na viacerých výstavách, teraz sa však po prvý krát zameral na cudzokrajné ryby. 

Na výstave sa predstaví takmer 100 exemplárov morských i sladkovodných rýb takmer z celého sveta. Okrem druhov, ktoré poznáme z našich kuchyní, ako sú makrela, losos či treska, tu defiluje viacero pre laika neznámych rýb. Medzi morskými druhmi nechýbajú žraloky, raje, ani pestrofarebné koralové rybky. Súčasťou prehliadky je dokonca morský čert! Zaujímavosťou sú akváriové rybky cichlidy a sladkovodné raje z Amazónie. Na návštevníkov čakajú aj skutočné rarity ako obávané amazonské pirane, pôsobivé antenovce, príbuzné najväčších sladkovodných rýb sveta z rodu Arawana či šťukovec obrovský z Texasu, tzv. aligátoria ryba. Veríme, že veľké i menšie ryby bizarných tvarov a pestrých farieb zaujmú nielen rybárov a akvaristov, ale aj širokú verejnosť, najmä mládež.  

Výstava bude verejnosti prístupná do 25. júna 2020 denne okrem pondelka od 8:00 do 16:00 hod., resp. cez víkendy od 13.00 do 18.00 hod..  

Mgr. Branislav Varga – kurátor výstavy