Tajomný svet húb (4.10.2024 – 31. 1. 2025)
Trnavský samosprávny kraj a Vlastivedné múzeum v Hlohovci vás pozývajú na prehliadku výstavy Tajomný svet húb do hlavnej budovy Vlastivedného múzea. Výstava bude sprístupnená od 4. 10. do 31. 1. 2025 podľa otváracích hodín múzea.
Výstava predstavuje fotografickú činnosť Pavla Remiaša. Okrem fotografií môžete vidieť modely húb. Zbierka je unikátna aj spôsobom výroby. Modely sú vyrobené zo stlačených pilín.
Pavol Remiaš sa narodil 5. 4. 1949 v Hlohovci. Huby ho fascinovali už ako chlapca, keď chodil s otcom do lesov pri Pastuchove. Keď sa presťahoval do Prievidze, spoznal niekoľko skúsených hubárov. Začal sa venovať fotografovaniu húb a neskôr aj o nich písal. V krajskom denníku Smer vytvoril samostatnú rubriku o aktuálnom výskyte húb. Už takmer 30 rokov je členom Slovenskej mykologickej spoločnosti pri SAV. V súčasnosti žije v obci Malinová, kde každoročne organizuje regionálne hubárske výstavy s čerstvo nazbieranými hubami. V tomto roku to už bude 11. ročník.
Huby patria k najrozšírenejším formám života na zemi. Na Slovensku je asi 6 600 druhov (vrátane lišajníkov), odhady však hovoria o viac ako 24 000 druhoch. Len malé množstvo húb je možné pozorovať bez použitia mikroskopu. Rozšírené sú takmer po celom svete a ich výtrusy a úlomky podhubia sa nachádzajú v ovzduší aj v takých nehostinných oblastiach, ako sú púšte a Antarktída. V minulosti boli začlenené do spoločnej skupiny s rastlinami, dnes tvoria vlastnú biologickú ríšu. Od rastlín sa líšia absenciou zeleného farbiva chlorofylu, to znamená, že nie sú schopné fotosyntézy. Okrem toho nie sú bunkové steny húb zložené z celulózy, ale z väčšej časti z chitínu, látky, z ktorej sú tvorené panciere hmyzu. Zhoda medzi hubami a živočíchmi je aj v chemickom zložení tiel.
To, čo všeobecne označujeme za hubu (hríbovitú hubu), je iba viditeľná plodnica. Najväčšia časť huby zostáva ukrytá v pôde alebo dreve. Je to mycélium – bezfarebné pletivo z bunkových vlákien – hýf. Plodnica je miestom, kde sa tvoria spóry slúžiace na rozmnožovanie. Je zložená z klobúka a hlúbika. Na spodnej strane klobúka je výtrusorodá vrstva – lupeňová alebo rúrkovitá.
Huby majú v prírode veľmi dôležitú funkciu. Sú nenahraditeľné pri rozklade a obehu organických látok v pôde a tvorbe humusu, tiež vo vode. Bez nich by sme nemali ani chlieb, sú potravou pre suchozemské živočíchy. Mnohé druhy kumulujú ťažké kovy, herbicídy a iné rizikové látky (preto nekonzumujeme plodnice rastúce v okolí poľnohospodárskych polí, ciest ani v parkoch). Využívajú sa v biologickej degradácii odpadov (ropné látky, syntetické farbivá atď.). Pestujú sa ako zdroj potravín a liečivých prípravkov napríklad na podporu imunity. Hríby sú vhodnou inšpiráciou pre umelcov a fotografov.